Image Image Image Image Image Image Image Image Image

AAA Meetings 2008

Meeting Theme: Inclusion, Collaboration and Engagement

The SVA is making a strong contribution to this year’s theme of “Inclusion, Collaboration, and Engagement” with an excellent Film, Video, and Multimedia Festival line-up, and a range of compelling workshops, sessions, roundtables, and poster presentations.

For Download:

For more information about the SVA Film Festival, visit its page on this site. The Visual Research Conference program will be available soon on its page on this site. The AAA Final Program, available at the SF meeting, will include individual paper titles within sessions. For more information, contact SVA Program Chairs Aaron Glass and Kate Hennessy.

SVA AAA PROGRAM [Print the 2008 SVA AAA Program Guide]

TUESDAY 11/18/2008:

0-002
24th Annual Visual Research Conference, Part 1
9:00 AM- 6:00 PM, Union Square 15 & 16

WEDNESDAY 11/19/2008:

0-006
24th Annual Visual Research Conference, Part 2
9:00 AM- 2:00 PM, Franciscan D

2008 Film, Video and Interactive Media Festival
From 3:00 PM, Franciscan D
(see festival program for detailed schedule)

0-049
Ethnographic Film, Ethics, and Emotion:
Honoring the Work of Karl G. Heider
2:00 PM- 3:45 PM, Continental Parlor 1
Chair(s)/Organizer(s): Kimberly K Cavanagh,
Bridget McDonnell.
Discussant(s): James Peacock, Karen Nakamura,
Pamela AR Blakely, Thomas D Blakely, Charles Goodwin, James Bhoesterey.

0-088
Workshop: Funding and Distribution of
Ethnographic Films
5:00 PM- 7:00 PM, Union Square 16
Leader(s): Cynthia Close

0-120
SVA Awards Ceremony
7:00 PM- 8:00 PM, Franciscan D
7:00 PM Short Clips of Award Winners
7:53 PM Tadashi Nakamura, Pilgrimage
(Best Short Film)
8:15 PM Discussion with the filmmaker
8:30 PM Kate Hennessy and Amber Ridington,
Dane Wajich- Dane-zaa Stories and Songs:
Dreamers and the Land (Jean Rouch Award)

SVA Special Screening: From Behind the Lens in
New Guinea to in Front of Classrooms Everywhere:
A Retrospective of Karl G Heider’s
Ethnographic Films
8:50 PM, Franciscan D

THURSDAY 11/20/2008:

2008 Film, Video and Interactive Media Festival
From 8:00 AM, Franciscan D
(see festival program for detailed schedule)

1-122
Performing Identity: Visual Anthropology and the
Political Strategies of Indigenous Peoples in Latin America.
1:45 PM- 3:30 PM, Continental Parlor 2
Chair(s): Carlos Y Flores
Organizer(s): Angela Torresan
Participant(s): Carlos Y Flores, Angela Torresan,
Joceny Pinheiro, Carlos Guilherme do Valle.
Discussant(s): Angela Torresan

1-146
Anthropology, Advocacy, Agency, and Identity
(Poster Session)
4:00 PM- 5:45 PM, Plaza A
Chair(s): Pamela M Godde, Jonathan S Marion.
Organizer(s): Pamela M Godde, Jonathan S Marion,
Jerome W Crowder.
Participant(s): Rosalyn Hansrisuk, Elana B Marion,
Nara K Cox, Jessica l Wilson, Jeremy S Huey,
Pamela M Godde, Jerome W Crowder.

1-150
Collaborative Media (Part 2): Visual Economies of
Community and Place
4:00 PM- 5:45 PM, Continental Parlor 2
Chair: Scott M Edmondson.
Participant(s): Janet I Hecsh, Scott M Edmondson,
Sarah R Taylor, Maryam Kashani.

1-183
SVA Board Meeting
6:15 PM- 7:30 PM, Union Square 13

FRIDAY 11/21/2008:

2008 Film, Video and Interactive Media Festival
From 8:00 AM, Franciscan D
(see festival program for detailed schedule)

2-007
Collaborative Media (Part 1): Engaging Youth, Stories, and Cities
8:00 AM- 9:45 AM, Sutter B
Chair(s): Jennifer M Wolowic
Participant(s): Karoline Truchon, Jennifer M Wolowic,
Patricia Feindel.

2-073
Visions of the Past: History, Biography and a
Collaborative Visual Anthropology
10:15 AM- 12:00 PM, Golden Gate 1
Chair(s): Oscar F Gil
Organizer(s): Ritu G Khanduri
Participant(s): Oscar F Gil, Jana Fortier, Ritu G Khanduri,
Janet A Hoskins, Samuel J Redman.
Discussant(s): Kamran A Ali

2-107
Workshop: Photography for the Field -Part 1: Camera and Photography Basics
1:00 PM- 3:00 PM, Union Square 16
Leader(s): Jonathan S Marion, Jerome W Crowder.

2-123
Representing Experience and Perception through
Ethnographic Media Practice
1:45 PM- 3:30 PM, Yosemite C
Chair(s)/Organizer(s)/Introduction: Diana K Allan
Participant(s): Verena Paravel, Stephanie Spray,
JP Sniadecki, Emily Zeamer, Diana K Allan.
Discussant(s): Christopher Pinney

2-151
Workshop: Photography for the Field – Part 2:
Digital Flow
3:00 PM- 5:00 PM, Union Square 16
Leader(s): Jonathan S Marion, Jerome W Crowder.

2-200
Society for Visual Anthropology Business Meeting
(All SVA Members Invited to Attend)
6:15 PM- 7:30 PM, Golden Gate 3

SATURDAY 11/22/2008:

2008 Film, Video and Interactive Media Festival
From 8:00 AM, Franciscan D
(see festival program for detailed schedule)

3-047
Workshop: Cameras and Photographs in
Anthropological Research
10:00 AM- 1:00 PM, Union Square 20
Leader(s): Malcolm Collier

3-099
Audience Reception of Ethnographic Film (Roundtable)
1:45 PM- 3:30 PM, Golden Gate 2
Chair(s)/Organizer(s): Peter M Wogan, Sam Pack.
Introduction: Peter M Wogan
Participant(s): Miroslava Prazak, Matthew S
Durington, Matthew H Amster, Adam R Fish,
Elizabeth Bird, Sam Pack.

3-161
The Ethics of Visual Data: Picturing Inclusion,
Collaboration, and Engagement (Roundtable)
4:00 PM- 5:45 PM, Taylor A.
Chair(s)/Organizer(s)/Introduction: Jonathan S. Marion;
Participant(s): Sara E Perry, Kate Hennessy, Anne Zeller.

3-162
Visualizing Engagement, Collaboration and Inclusion:
Seven Research and Applied Projects from Western
Washington University (Invited Poster Session)
4:00 PM- 5:45 PM, Plaza A
Chair(s): Joyce D Hammond
Organizer(s): Joyce D Hammond, Margaret E Kelley.
Participant(s): Joyce D Hammond, Lisa G Spicer,
Grace M Bouma, Katherine G Powell, Margaret E Kelley,
Stephanie Button, Andrew C Holcom.

Special Event: Screening and discussion of the newly
restored 1914 Edward Curtis film “In the Land of the
Head Hunters”
7:30 PM, Franciscan D.
Discussants: Aaron J Glass and Brad Evans.

SUNDAY 11/23/2008:

4-001
“Action, Cut, Print”: New Cultures of Media Production
8:00 AM- 9:45 AM, Franciscan B
Chair(s): Adam R Fish
Organizer(s): Adam R Fish
Participant(s): Brent Luvaas, Harrison P Gish,
Karen Ishizuka, Jennifer Moorman, John Bridge,
Candace Moore, Jeremy W Wallach.

4-033
The Visual Production of Past and Present Identities
in the Americas
8:00 AM- 9:45 AM, Powell B
Chair(s): Thomas Gregor
Participant(s): Thomas Gregor, Ryan B Anderson,
Susan Falls, Alicia Colson, Trudi Smith, Junaid A Rana.

4-062
Global Media, Journalism, and the Politics of Reception
10:15 AM-12:00 PM, Union Square 25
Chair(s): Richard B Pace
Participant(s): Richard B Pace, Amy E Cox,
Sarina R Pearson, Sophia Powers, Carlos D Torres,
Kristin Dowell, Shanti H Avirgan.

4-082
WHAT IS HAPPENING TO THE ANTHROPOLOGY
OF ART? Bridging the Worlds of Art, Ritual and
Science in Teaching, Fieldwork and Practice
10:15 AM- 12:00 PM, Union Square 6
Chair(s)/Organizer(s): Andrea M Heckman, Liam M Buckley.
Participant(s): Andrea M Heckman, Lara Stein Pardo,
Wendy B Dickinson, Tara A Holland, Mark R Westmoreland.
Discussant(s): Morgan Perkins, Liam M Buckley.

Follow us to get the latest updates.

twitter facebook rss